آخرین نوشته ها

جزئیات حسابتان را فراموش کرده اید؟

مصاحبه با پیمان طالبی

توسط / سه شنبه, ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ / منتشر شده در بخش خبر, مصاحبه, همه

عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما که خودتون هم اهل هنر هستید و هم به نوعی هم شهری ما ! باعث افتخاره بخش فرهنگی سایت ما هست مصاحبه ی با شما و خیلی ممنون و متشکریم بابت وقتی که برای این گفت و شنود ان شاءالله صمیمانه تخصیص میدید .

.

۱)جناب طالبی بزرگوار به عنوان اولین سوال ازتون میخوایم یک زندگی نامه ی مختصر از خودتون برامون بفرمایید  و اینکه از چه سالی شروع  به سرودن غزل و ترانه کردید ؟؟

به نام خدا پیمان طالبی هستم متولد سال ۱۳۷۰ در استان گیلان. دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات فارسی.  نزدیک ۵ سال است که در حوزه شعر کلاسیک و بطور مشخص قالب غزل فعالیت میکنم و در حوزه ترانه هم دو سال است که مشغول نوشتن و سرایش هستم که بعضی از این سروده ها به گوش مخاطبان عزیز هم رسیده است همانند آهنگ امام رضا ، ماه تو ، گردان، غبار، خنجر و حنجر ، دو قرن مقاومت با صدای حامد زمانی عزیز و همچنین آلبوم بیسیمچی.

۲) عموما ترانه هایی که این روزها ما مطالعه میکنیم و یا حتی در اهنگها میشنویم درون مایه ی عاشقانه دارن! که در کارهای شما هم این سبک کم و بیش  دیده شده .اما مشخصا میشه رگه هایی از تم مذهبی و ارزشی رو در کارهای شما مشاهده کرد.این ارزشی بودنه که در ترانه هاتون هست از کجا میاد ؟

به نظر من ترانه و شعر عاشقانه سرودن فی نفسه ایرادی ندارد اما آنچه که از این ارزشمندتر است این است که شعر در خدمت مفاهیم والاتری باشد و در اصطلاح متعهد باشد. در عین حال میتوان شعر عاشقانه ای سرود که آن هم متعهدانه و درست باشد. ما از شاعر شیعه انتظار داریم که شعر عاشقانه اش هم رنگ و بوی خاصی داشته باشد نه اینکه صرفا کپی برداری از مفاهیم و المان های دیگران باشد. این تم مذهبی و ارزشی هم در شعرهای من از باور قلبی نشئت میگیرد و از اینکه رسالت شعر و ادبیات را فراتر از مدح یک معشوق زمینی میبینم. در هر حال هرکس در ادبیات دغدغه و فضای ذهنی خود را تصویر میکند و دغدغه شخصی من اینگونه است.

۳) یکی از باب های اشنایی مخاطبان سایت ما با شما اهنگ زیبای امام رضا علیه السلا م یک هست ! اشنایی شما با اقای زمانی و شکل گرفتن این ترانه از کجا شروع شد ؟؟

همکاری من و حامد عزیز از یکی از غزل های فاطمی من شروع شد.  خاطرم هست ایام فاطمیه بود و من غزلی فاطمی سروده بودم و در فضای مجازی منتشر شد. که حامد جان به من پیامی داد و پرسید این شعر از خودم هست یا نه. و تصمیم داشت که آن شعر را اجرا کند. که البته بعدا آن کار اصلا ساخته نشد اما فتح بابی شد برای آشنایی ما و یکی دو ماه بعد هم ملودی آهنگ امام رضا ع را به من پیشنهاد کرد و من هم نوشتم و آهنگ امام رضا ع ساخته شد.

۴) فضای کاری با حامد زمانی از نگاه پیمان طالبی چطوره ؟؟

به نظر من برای تولید هنر ارزشی صرفا داشتن دغدغه و تفکر ارزشی کافی نیست. بلکه چیزی که در این میان اهمیت زیادی دارد، برخوردار بودن از هنر به احسن وجه آن است. خیلی ها در این سالها به این عرصه پا گذاشته اند ولی چون از هنر کافی (شعر آهنگ و یا صدا) برخوردار نبودند نه تنها باری را برنداشتند بلکه کاری کردند که امروز صحبت کردن از چفیه و پلاک و سربند در موسیقی و ترانه دفاع مقدس به عنوان کلیشه انگاشته شود! یعنی با کار ضعیف، عرصه را برای هنرمندان تازه هم تنگ کردند. حامد زمانی از نظر من فارغ از اینکه واقعا دغدغه آنچه می خواند را دارد، هنرمندی ست که از دانش موسیقیایی و ادبی قابل قبولی برخوردار است و علی الخصوص در زمینه ساخت ملودی و آهنگسازی بسیار توانمند است. کار کردن با اشخاص هنرمند و حرفه ای همیشه لذت بخش است.

۵)ایا کاری در دست تولید با هم ندارید ؟؟

آخرین همکاری که با حامد انجام دادیم البته بعد از پروژه غبار، آهنگ دو قرن مقاومت بود که در همایشی در بوشهر هم رونمایی شد و الحمدلله این روزها در اکثر اجراهای حامد هم مورد استقبال قرار گرفته است. انشاالله به زودی دو قرن مقاومت را رونمایی میکنیم. ضمن اینکه یک ترانه بسیار خاص و متفاوت هم در برنامه ساخت داریم که فعلا بهتر است چیزی در موردش نگویم. در سال جدید با بسیاری از خواننده های ارزشی همکاری هایی خواهم داشت که بعضی از آنها بسیار جالب و خاص هستند.

۶) سقفی برای سرودن ترانه و شعر و ادامه دادن کارتون در نظر گرفتین ؟؟؟

تا زمانی که حس کنم همه حرف هایی که در سینه داشته ام را گفته ام و آن تاثیری که باید را گذاشته ام.

۷) شما این روزها سخت مشغول انتشار اولین کتابتون هم بودید ! راجع به نا حماسه بیشتر برامون توضیح بدید ! اصلا چرا ” ناحماسه ” ایا دلیل خاصی داشته انتخاب چنین اسمی ؟؟

مجموعه ناحماسه شامل گزیده ای از غزل های من است که طی سال های ۸۸ تا ۹۳ سروده شده اند. شعرهای این مجموعه درون مایه اجتماعی سیاسی دارند و در همه آنها مقوله اعتراض و عدالت خواهی نمود ویژه ای دارد. این کتاب را انتشارات شهرستان ادب منتشر کرده است. اسم کتاب هم از یکی از غزل های مجموعه انتخاب شدهاست.

۸) خیلی ها فکر میکنن انتشار کتاب ساده است ! اما از دور و نزدیک شاهد تلاش های شما برای انتشار فرزند ادبیتون بودیم !

انتشار یک کتاب چه حسی داره ؟؟

انتشار کتاب واقعا یک ادعای بزرگ است . چون شاعر و نویسنده به مرحله ای می رسد که میخواهد بطور کاملا رسمی و حرفه ای نوشته های خود را به دیگران عرضه کند. برای من ناحماسه آینه ای ست از زحمت ها و سختی هایی که در این راه کشیده ام و خوشحالم که امروز به بار نشستنش را می بینم.

۹)این روزها خیلی از جوونها ی ما  دوست دارند وارد فضای سرودن شعر و غزل بشن !  برای پیمان طالبی شدن و شاعر شدن باید از کجا شروع کنند ؟؟

پیمان طالبی شدن که هدف درستی نیست ( والبته خیلی هم راحت و در دسترس است) اما برای شاعر شدن آنچه که بیشتر از هرچیز تعیین کننده است از نظر من مطالعه است. برای یک سطر نوشتن باید هزارها سطر خواندن و از بر کرد.

۱۰)اگر یک روز قرار باشه دیگه شعر و ترانه نگید ، فکر می کنید به چه کاری مشغول بشید ؟؟

فکر کنم آن روز زنده نباشم که بتوانم کار دیگری را انتخاب کنم!

۱۱) فکر میکنید امروز در ترانه سرایی چه جایگاهیی دارید ؟؟

هنوز اول راه هستم و با توجه به ایده ها و برنامه هایی که در ذهن دارم، راه درازی در پیش است

۱۲) حال این روزهای دنیای شعر و ترانه رو چطور میبینید ؟؟

این روزها اگر چه بازار تعدادی از شاعران داغ است و با رانت ها یا شایعه پردازی و دروغ انگاری کتاب هایشان پرفروش می شود اما هنوز شاعران و نویسندگانی هستند که در خلوت و بی سر و صدا مشغول کارند و شعر ناب و اصیل را خلق می کنند.

۱۳) قطعا برای خیلی ها باید جالب باشه که یک شاعر خودش علاقه مند به چه شُعرایی هست ؟؟

برای من همواره شعر ها و ترانه های زنده یاد سیمین بهبهانی و زنده یاد حسین منزوی،علی معلم دامغانی، یوسفعلی میرشکاک محمدکاظم کاظمی و …  ارزشمند بوده و از خواندن شان چیزها آموخته ام

۱۴) به عنوان اخرین سوالات ! دوستان ما ایا میتونن در زمان انتشار نا حماسه  در غرفه ی شهرستان ادب شاعرشون و ملاقات کنند ؟؟؟

حتما. در ایام نمایشگاه سعی میکنم در زمان های مشخصی در غرفه انتشارات شهرستان ادب باشم و در خدمت دوستان. زمان دقیق و روزهایی که حضور دارم را به زودی اعلام خواهم کرد.

اسامی زیر شمارو یاد چه کلمه ای و یا جمله ای میندازه

ترانه : 
قالبی دلنشین و البته دشوار

فاضل نظری :
اقلیت

موسیقی ارزشی :
ای کاش از کارهای سطحی و رفع تکلیفی رها شود

دوست :
نایاب

گیلان :
با اینکه در حق من جفاها کرده اما دوستش دارم

۲ دیدگاه برای “مصاحبه با پیمان طالبی”

  1. موعود گفته :

    سلام خیلی خوب بود .فقط کاش می پرسیدید گیلان چه جفایی به ایشون کرده :)‌
    ماشالا ایشون خیلی جوونن و ادم ذوقمند میشه بابت این شعرای نابی که توسط یه جوون سروده میشه
    خدا خیرشون بده

  2. امتداد گفته :

    سوال خوبی بود ولی یحتمل خیلی خصوصی میشد 🙂

پاسخ دهید

*

بالا